logo.jpg

Anasayfam
Ürün Satın Alma
Mikrodalga Fırın
Bayilik
Ürün Bilgisi
ENGLİSH
Bilinmesi Gerekenler
İletişim Bilgileri
Resim Galerisi

Bilinmesi Gerekenler


Mikrodalga Fırın Zararlımıdır?

Zararlı manyetik etki açısından Mikrodalga Fırın'ların çalıştırıldıkları sırada yanında bulunuyor olmanın ve de içerisinde işlem gören yiyecekler üzerinde olası ve tartışmalı etkileri nelerdir ?

Mikrodalga fırınlarda kullanılan mikrodalgalar, ısıtılmak istenen gıdaların su moleküllerini manyetik olarak etkiliyorlar. Bu etkileşme moleküller arası kinetik enerjiye dönüşerek gıdaların ısınmasını sağlıyor. Bu manyetik etkileşmenin insan sağlığıyla pek ilgisi yok. Mikrodalgaların yaydıkları radyasyonun zararlı etkilerine ilişkin bir şüphe var. Ancak, radyasyon yayımı nedeniyle, mikrodalga fırınların insan sağlığına zarar verdiğine dair gözlenmiş ya da bilinen bir etki de yok.

Gıdaların ısıtılması amacıyla üretilmiş bu fırınlardaki mikrodalgaların gıda içinde kalmaları söz konusu değil. Bu yüzden mikrodalga fırında ısıtılmış gıdanın tüketilmesi nedeniyle ortaya çıkmış bir zararlı etki ya da bir hastalık henüz bilinmiyor.

Gelişen teknoloji sayesinde, fırının dışına olabilecek olası mikradalga sızıntıları engellenmekte.
Başka bir deyişle, mikrodalga fırınınızın yanında bulunuyor olmanın bir sakıncası yok. Ancak fırın çalışırken kapağının açılmaması, kullanma talimatlarında bile önerilmekte.
Kaynak:TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi

PATLAMIŞ MISIR NASIL OLUR?
Mısır taneleri, protein molekülleri içine sıkışmış nişasta parçacıkları ve yüzde 11-14 oranında nem içerir.
Öteki mısır türlerine göre, patlamış mısırın protein içeriği yüksektir; bu da güçlü bir ağ oluşturur. Çiğ mısır taneleri, sıcak yağda ısındığında, nişasta jel haline gelir ve nem buharlaşıp genleşir. Protein ağı, basınç azami noktaya ulaşıncaya kadar buharı içinde tutar. Daha sonra, taneler patlayarak nişasta ve buhar açığa çıkar. Buharın çıkmasıyla birlikte nişasta kurur. Hafif, biçimsiz, köpüğümsü şekiller alan bu mısıra patlamış mısır deriz.